Jídelna: 705 894 824

Dráčci: 736 500 466
 Slůňata: 705 894 823

Třída Dráčci

Ve třídě Dráčků jsou paní učitelky Mgr. Pavla Adamcová, Naďa Semelková, asistentka pedagoga Martina Douchová a děti ve věku 4,5 - 5,11 let.

Vzdělávací program třídy Dráčků pro rok 2022 - 2023:

Tajemství starého stromu

TVP vznikl na základě brainstormingu. Na počátku září jsme se dětí ptali: " O čem si chtějí v letošním roce povídat".  Podle návrhů dětí  a našich záměrů jsme vytvořily 4 integrované bloky.

Děti jsme motivovali dopisem, který děti našly ve školce. Byl to dopis starého smrku, který roste před naší školkou a musí být pokácen, protože jeho kořeny a větve jsou velké a vadí budově. Strom dětem vypráví, proč musí být pokácen a co z něho později bude. Tento strom bude pokácen a pak bude na náměstí Havlíčkova Brodu jako vánoční strom.

Dopis od stromu pro děti:

Milé děti,

stojím tu už spoustu let a tak vidím vše, co se tady děje. Pozoruji děti a paní učitelky. Vidím, jak děti rostou a paní učitelky stárnou. A věřte mi, že i já už jsem starý strom. Také jsem býval mladý ohebný stromeček. Vyrostl jsem z malinkatého semínka, postupně jsem rostl a sílil. A když jsem se stal urostlým stromem, začaly na mě růst šišky. A ty jsou plné semínek, ze kterých mohou vyrůstat další stromečky. Z těch nakonec vyrostou takové stromy jako jsem já. Teď už jsem ale opravdu moc veliký a starý, a proto tu uvolním místo pro nový mladý stromeček. Přesto, že mě brzy pokácí, mohu dál sloužit lidem k užitku a pro radost. Nejprve se ze mne stane Vánoční strom na náměstí v našem městě Havlíčkově Brodě. Vzpomínáte, jak to bylo o loňských Vánocích? Přijdete se za mnou podívat, jak mi to bude slušet s vánočními ozdobami a světýlky? Měl bych velikou radost, když mi přijdete zazpívat vánoční koledy a já na oplátku budu dělat radost všem lidem v období Vánoc. A věřte, že i po Vánocích budu užitečný. Moje větvičky dovezou zvířátkům do ZOO v Jihlavě. Z mého kmene na pile nařežou prkna a z nich potom pan truhlář vyrobí nábytek, který budou lidé používat. Než se spolu rozloučíme, rád bych s Vámi ještě prožil krásný konec roku. A uděláte mi velikánskou radost, když z mého semínka vypěstujete nový stromeček.

Najděte si každý jednu mou šišku a tu si můžete odnést domů.

Chceme s dětmi hledat odpovědi, které nám starý strom během celého roku pokládá.

1. Známe všechna tajemství starého stromu?
  2. Proč jsou stromy na světě?
  3. Žijeme tu společně?
  4. Vyroste nám nový strom?

Jednotlivá témata rozpracováváme do týdenních plánů.

Přidáno 27. 3. 2020, autor: Pavla Adamcová