Školní vzdělávací program

Koncepce mateřské školy vycházející z principů programu "Začít spolu" a Rámcového vzdělávacího programu pro mateřské školy.

Vytváříme podnětné prostředí

• Prostor tříd je nízkým nábytkem rozdělen do center aktivit, kde mají děti k dispozici pomůcky a různé materiály. Centra aktivit umožňují hru i tvůrčí práci jednotlivcům i skupinám.
  • Denně mají děti možnost výběru, ve kterém nabízeném centru aktivity chtějí pracovat a hrát si.
  • Děti mají možnost při práci v centrech aktivity přirozeně komunikovat, spolupracovat, pomáhat si, řešit problémy, experimentovat, respektovat se, učit se nápodobou a pozorováním.
  • Vedeme děti k samostatnosti, tvořivosti, učení se na základě praktických činností.
  • Děti si mohou samy vybírat způsob, jakým splní záměr, volit si různou náročnost práce podle individuálních schopností.
  • Děti mají možnost pracovat svým vlastním tempem.
  • Využíváme prožitkového učení. Děti získávají nové poznatky vědomosti na základě vlastních prožitků, zkušeností a praktických činností.

Individuální přístup ke každému dítěti

• „Každé dítě je jedinečná neopakovatelná osobnost, každé dítě je jiné.“
  • Vycházíme vstříc zájmům, schopnostem a potřebám každého dítěte.
  • Vytváříme podmínky, aby děti mohly splnit záměr v rámci svého osobního maxima - děti mají možnost vybírat si činnosti, které vyhovují jeho stylu učení, schopnostem a dovednostem.
  • Vyhledáváme silné stránky dětí a na nich stavíme, aby děti zažily pocit úspěchu– slabé stránky posilujeme.
  • Oceňujeme a podporujeme všechny děti bez rozdílu, jestli byly úspěšné nebo ne, povzbuzujeme je.
  • Vypracováváme individuální plány pro děti společně s rodiči.

Spolupráce s rodinou

• Učitel a rodiče úzce spolupracují jako partneři, aby zajistili optimální podmínky pro vzdělávání a rozvoj dítěte.
  • Rodiče si mohou naplánovat adaptační plán pro své dítě. Mohou si přijít pohrát za svým dítětem do třídy, prohlédnou si, co celý den dělalo a vytvořilo.
  • Rodiče jsou informováni o dění ve třídě a škole a jsou vítáni jako pozorovatelé, pomocníci nebo asistenti.
  • Poskytujeme informace rodičům na třídních schůzkách, na nástěnkách v šatnách, při dni otevřených dveří, při individuálních rozhovorech, v informačním letáku „Hlásek“.
  • Vybízíme rodiče, aby se zapojili svými nápady do činností ve třídě, dávali nám připomínky a náměty k práci v MŠ, zapojili se do plánování.
  • Pořádáme společné akce pro rodiče a děti.
  • Ve školce vznikl poradní sbor rodičů - Rodičovský Hlásek, tvoří ho zástupci z rodičů z každé třídy, kteří se těsně spolupodílejí na životě v MŠ. Spolurozhodují společně s námi o různých akcích konaných MŠ , pomáhají je organizovat, plánují akce.

Tematicky plánujeme a integrované učení činnostmi a hrou

• Veškeré činnosti a témata plánujeme na základě aktivního zájmu a přání dětí.
  • Plány propojují to, co chceme děti naučit, s tím, co děti poznají ve skutečném životě a co je zajímá - propojení se skutečným životem.
  • Plánujeme dětem aktivity, které mají různou náročnost, vycházejí z jejich předchozích zkušeností, vědomostí a dovedností.

Třídy s Anglickým jazykem

• V MŠ jsou otevřeny 2 třídy se seznamováním s anglickým jazykem. Angličtina je zaintegrována do běžného školkového dne, probíhá „neškolní“ metodou, a to prostřednictvím her, písniček, hudby, vizuálních pomůcek, atd. Anglické okruhy jsou začleněny do celoročního třídního tematického plánu, který vychází především ze zájmu a potřeb dětí v předškolním věku.

Tematické záměry jednotlivých tříd na školní rok 2023/2024

• Třída Motýlků - Rok s pejskem a kočičkou